Jedzenie

5 października

660

Dieta bezglutenowa - czy każdy może ją stosować?

Dieta bezglutenowa - czy każdy może ją stosować?

Dieta bezglutenowa w ostatnich latach zdobyła popularność. Jednak czy jest odpowiednia dla każdego? Czy jest korzystna dla zdrowia?

Co to jest gluten?

Gluten jest mieszaniną białek występujących w niektórych zbóż, takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Jest to główny składnik, który nadaje elastyczność i sprężystość ciastom, chlebom oraz innym wypiekom. Gluten jest produkowany, gdy dwie białka - gliadyna i glutenina - łączą się w obecności wody. Gluten tworzy kleistą konsystencję, która jest odpowiedzialna za rzadkość ciasta i towarzyszy mu przyrost objętości podczas pieczenia.

Gluten może jednak wywoływać wrażliwość lub nietolerancję u niektórych osób, w wyniku czego mogą pojawić się objawy, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, osłabienie czy problemy ze skórą.

W jakich produktach znajduje się gluten?

Gluten najczęściej występuje w zbożach, takich jak pszenica, żyto, jęczmień i owies. Wszystkie produkty wykonane z tych zbóż, takie jak chleb, makaron, płatki śniadaniowe, ciastka i ciasta zawierają ten składnik.

Ponadto, gluten można znaleźć w wielu produktach przetworzonych, takich jak sosy, marynaty, zupy i gotowe dania, które często zawierają mąkę lub skrobię pszenną jako składnik.

Celiakia - główne wskazanie do stosowania diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa jest niezbędna dla osób cierpiących na celiakię - przewlekłą chorobę autoimmunologiczną, w której organizm nie toleruje glutenu, białka występującego w pszenicy, jęczmieniu, życie i ich pochodnych.

Spożycie glutenu u osób celiakii powoduje uszkodzenie jelita cienkiego i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tacy pacjenci muszą wykluczyć ten składnik ze swojej diety.

Czy każdy powinien stosować dietę bezglutenową?

Nie każda osoba musi unikać glutenu. Osoby, które nie mają celiakii ani nadwrażliwości, mogą spożywać produkty zawierające gluten bez szkody dla swojego zdrowia.

Wręcz przeciwnie, eliminacja glutenu u osób zdrowych może prowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy z grupy B, żelazo czy wapń.

Nadwrażliwość na gluten - kto powinien stosować dietę bezglutenową?

Nadwrażliwość na gluten to stan, w którym organizm reaguje negatywnie na gluten, podobnie jak w przypadku celiakii, ale bez uszkodzenia jelit.

Osoby cierpiące na nietolerancję mogą doświadczać różnych objawów, takich jak ból brzucha, wzdęcia, biegunka lub zmęczenie. W takim przypadku dieta bezglutenowa może przynieść ulgę i zmniejszyć dolegliwości.

Czy dieta bezglutenowa - czy dla każdego?

Czy gluten szkodzi? Dieta bezglutenowa jest zdrowa dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu, zwłaszcza na celiakię. Jednak nie zawsze warto korzystać z tego typu diety. Dla większości osób dieta bezglutenowa nie jest konieczna i może nawet prowadzić do niedoborów pokarmowych.

Z tego powodu zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed podjęciem decyzji o przejściu na dietę bezglutenową. Odpowiednie badania mogą pomóc w zidentyfikowaniu nietolerancji glutenu i ustaleniu, czy taka dieta jest konieczna dla danej osoby. Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny i wymaga indywidualnego podejścia do diety.


Komentarze
Zostaw Komentarz