Środowisko

13 czerwca

1320

Edukacja ekologiczna - jak uczyć dzieci ochrony środowiska?

Edukacja ekologiczna - jak uczyć dzieci ochrony środowiska?

Proekologiczną postawę warto kształtować już od najmłodszych lat. Z każdym rokiem jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, które są skutkiem szkodliwych działań wobec naszej planety. Powinniśmy uczyć nasze dzieci właściwych zachowań oraz pokazać im, dlaczego dbanie o środowisko jest tak istotne.

Postawa proekologiczna - daj dziecku przykład

Musimy pamiętać, że dzieci obserwują nasze zachowanie i biorą je za wzór do naśladowania. Nasze czyny liczą się tutaj dużo bardziej niż nasze słowa. Jeśli sami żyjemy w zgodzie z naturą i dbamy o środowisko, to jest duża szansa, że nasze dziecko również będzie postępować w taki sposób. Jeśli idziemy z dzieckiem do sklepu, zabierzmy torbę wielokrotnego użytku i nie kupujmy niepotrzebnych plastikowych torebek. Od najmłodszych lat zwracajmy uwagę na to, że nie można marnować wody, ani jedzenia i pokażmy mu jak to zrobić. Wspólnie z nim przygotujmy listę zakupów i nie kupujmy produktów spożywczych za zapas, zwłaszcza tych z krótkim terminem ważności.

Ekologiczna edukacja przez zabawę

Musimy pamiętać, by wiedzę dotyczącą ekologii przekazywać w zrozumiały dla dziecka sposób i zainteresować je tym tematem. Jeśli chcemy wykształcić w nim postawy proekologiczne, musimy zrobić to przez zabawę. Dajmy dziecku poczucie, że robi coś ważnego dla siebie, swoich bliskich, zwierząt i naszej planety. Nie powinien być to przymus i obowiązek, ale miło spędzony czas. Dobrym pomysłem na początek jest pokazanie dziecku, jak sortuje się śmieci i pozwolenie mu, by zrobiło to samodzielnie. Dobrym pomysłem będzie wspólne gotowanie z wykorzystaniem zdrowych produktów. Możecie na przykład zrobić kolorowe zwierzątka z owoców i warzyw. Świetną zabawą może być również “dawanie drugiego życia” zużytym opakowaniom. Z kartonów po mleku, nakrętek, rolkach po papierze i innych tego typu przedmiotów można zrobić ekologiczne potwory. Taka zabawa pobudzi wyobraźnię oraz kreatywność dziecka i będzie dla niego świetną przygodą.

Ochrona środowiska na co dzień

Każdego dnia możemy zaangażować swoje dzieci w różne działania związane z ekologią. Podczas wizyty w sklepie warto tłumaczyć dziecku, co oznaczają poszczególne znaki na opakowaniach oraz jakich składników w produktach powinniśmy unikać. Zastanówmy się razem z dzieckiem, co zrobić, by produkować mniej śmieci lub jak oszczędzać energię elektryczną. Zaprojektujcie plakaty i opracujcie plan działania. Na pewno znajdziecie mnóstwo rozwiązań, które będę przypominać wam o życiu w zgodzie z naturą. Warto również dowiedzieć się, czy w naszym mieście organizowane są jakieś wydarzenia dla dzieci, związane z ekologią, dbaniem o środowisko oraz zdrowym stylem życia w duchu zero waste. Tego typu atrakcje sprawią, że dzieci będą bardziej świadome właściwych postaw ekologicznych. Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat na pewno zaowocuje w przyszłości. Wiedza zdobyta przez dziecko może wpłynąć na decyzje, które będzie podejmować w przyszłości, a w konsekwencji przyniesie korzyści naszej planecie.


Komentarze
Zostaw Komentarz