Kosmetyki

10 czerwca

2030

Olej arganowy - właściwości i zastosowanie

Olej arganowy - właściwości i zastosowanie

Masz w domu kosmetyki, które zawierają olej arganowy? Słyszałaś pewnie o jego niesamowitych właściwościach, dlatego zdecydowałaś się na produkt z dodatkiem arganowego oleju. Ale czy wiesz, czemu ten naturalny kosmetyk jest tak wartościowy? Sprawdź, jakie właściwości i zastosowanie ma olej arganowy!

Olej arganowy nazywany jest często “płynnym złotem”, ze względu na swój kolor i bogactwo odżywcze. Jest on niesamowity także dlatego, że produkuje się go z surowych orzechów drzewa arganii, które rosną jedynie w Maroku. Mimo że drzewo żyje nawet ponad 400 lat, owoce wydaje dopiero po ok. 40-60 latach. Aby uzyskać 1 litr oleju, potrzebne jest ok. 30 kilogramów orzechów arganowych, co przekłada się na zbiory z ok. 6-7 drzew. Pozyskuje się go przy użyciu pary wodnej, która wychwyca cząsteczki zapachowe bez naruszania cennego składy oleju. Dzięki temu procesowi produkt staje się bezzapachowy, ponieważ jego naturalna woń jest dość specyficzna. Firmy kosmetyczne jednak z powodzeniem wykorzystują olej arganowy w swoich produktach, wiedząc doskonale, jak cenne właściwości pielęgnacyjne ma to dobro natury.

Właściwości oleju arganowego

Olej arganowy jest doskonałym przeciwutleniaczem, który chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników - zawiera kwasy jedno- i wielonasycone oraz duże ilości witaminy E.  Dzięki niej skóra staje się lepiej nawilżona i bardziej elastyczna. Ponadto witamina E zapobiega powstawaniu zmarszczek i znacząco spłyca te, które już istnieją. Innymi cennymi substancjami występującymi w oleju arganowym są: karotenoidy, polifenole i fitosterole. Chronią one skórę przed czynnikami atmosferycznymi: dużym nasłonecznieniem, silnym wiatrem czy niską temperaturą.

Jak stosować olej arganowy?

Olej arganowy na twarz

Olej arganowy można stosować samodzielnie, wmasowując w skórę twarzy kilka kropli produktu. Taki zabieg można powtarzać codziennie. Olej arganowy jest również polecany do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt. 

Olej arganowy do włosów

Najlepszym zastosowaniem oleju arganowego na włosy będzie zafundowanie im długiej odżywczej kuracji - olejowania włosów. Ale nie każdy rodzaj włosów będzie chętnie “współpracować” z tym olejem. Dlatego przed olejowaniem włosów olejem arganowym zrób test na małym fragmencie włosów.


Komentarze
Zostaw Komentarz