Jedzenie

2 września

1369

Podstawowe akcesoria do parzenia Yerba Mate

Podstawowe akcesoria do parzenia Yerba Mate

Yerba Mate, czyli wysuszone i zmielone liście oraz patyczki ostrokrzewu paragwajskiego, cieszą się coraz większą popularnością nie tylko w krajach Ameryki Południowej, skąd przywędrowała tradycja robienia z nich naparu. Aby cieszyć się doskonałym smakiem Yerba Mate, warto zaopatrzyć się w akcesoria do parzenia Yerby w odpowiedni sposób. Skutecznie może ona zastąpić nam kawę, ma bowiem właściwości likwidujące zmęczenie, rozjaśniające umysł i zmniejsza nieco uczucie łaknienia. Ludy Ameryki Południowej początkowo żuły liście ostrokrzewu, z czasem łącząc je z wodą, a w Europie rozpowszechnili napar jezuici przybywające na ten kontynent z misjami chrześcijańskimi. 

Jak parzyć Yerba Mate?

Podstawowe akcesoria do Yerba Mate to matero - nazywany kubeczkiem do Yerby oraz bombilla - rurka służąca do popijania napoju ze specjalnym filtrem zatrzymującym sproszkowane liście. Matero tradycyjnie wykonywane były z owoców suszonej tykwy pospolitej, nadającym naparowi niezwykłego, żywicznego posmaku. Suszone owoce tykwy były poddawane specjalnemu procesowi oczyszczania ich ścianek z reszty miąższu, właśnie z użyciem suszu Yerba Mate, nazywanemu currado. Współcześnie kubeczki do parzenia Yerba Mate są najczęściej wykonywane z ceramiki, która może stanowić oryginalny i ładny prezent dla wielbicieli tego napoju. Musimy jednak pamiętać, że wówczas smak naparu będzie całkowicie neutralny, co dla niektórych jego miłośników nie jest zaletą.

Bombilla - rurka używana do picia naparu z Yerba Mate - pierwotnie wykonywana była z młodych łodyg trzcin. Nie do końca spełniała jednak wówczas swoje funkcje, bowiem brak filtra spowodował, że kawałki suszu przedostawały się do ust. Z czasem udoskonalono więc to narzędzie, najpierw stosując ślepo zakończoną, bambusową rurkę, pełną drobnych dziurek, a następnie wyposażając bombillę w drobne sitko nieprzepuszczające drobinek suszu. Współczesne bombille mogą mieć płaskie filtry, najlepsze do popijania drobno sproszkowanego suszu Yerba Mate lub spiralne - odpowiednie do suszu o większej gramaturze. 

Gdzie kupić akcesoria do parzenia Yerby?

Hurtownia Yerba Mate oraz innych herbat z całego świata Herba-ta.pl, oferuje akcesoria Yerba Mate do parzenia tego orzeźwiającego i energetyzującego naparu. W asortymencie znajdują się zarówno matero wykonane z efektownej ceramiki, jak i bardziej tradycyjne naczynia do parzenia suszu - z owoców tykwy, a nawet matero wykonane z aromatycznego drewna Palo Santo. Z różnorodnego materiału wykonane są także bombille - ze stali nierdzewnej, bambusa i Palo Santo również. Zapraszamy do skorzystania z oferty hurtowni!


Komentarze
Zostaw Komentarz