Środowisko

12 czerwca

1019

Rower czy samochód?

Rower czy samochód?

Dni robią się powoli coraz dłuższe i cieplejsze, a to sprawia, że nie tylko mamy lepszy nastrój, ale też coraz chętniej wskakujemy na nasze rowery. Czy są one pod każdym względem lepszym rozwiązaniem od transportu samochodowego? Przyjrzyjmy się faktom!

Aspekt ekologiczny

W obliczu stanu powietrza, który możemy zaobserwować w naszym kraju, zamiana codziennych dojazdów samochodem na przejażdżki rowerem, robi naprawdę dużą różnicę. Pomimo postępu technologicznego, samochody i autobusy wciąż produkują wielkie ilości spalin, które zanieczyszczają nasze powietrze.

A poza tym, jeżeli nie chcecie zatroszczyć się o środowisko, zatroszczcie się chociaż o siebie. Jazda na rowerze to świetny trening typu kardio, który ćwiczy mięśnie naszych nóg, brzuch, ramiona czy plecy. Zamiast raz w tygodniu spalać kalorie na siłowni, można kilka minut dziennie przeznaczyć na rower, który da podobny efekt.

Samochody są szybsze?

W normalnych warunkach, na prostej, pustej drodze, rower oczywiście nie ma najmniejszych szans z rozpędzonym samochodem. Ale co w sytuacji, gdy o ósmej rano potrzebujemy jak najszybciej dostać się do pracy, a nasze auto utknęło w ogromnym korku? Wtedy to rower zyskuje przewagę czasową, a do tego wiatr we włosach dobudzi nas lepiej niż kawa.

Rowery nie dla businessmanów?

W Polsce słyszy się czasem krzywdzący pogląd, iż rowerami jeżdżą osoby, których nie stać na zakup samochodu. Osąd taki sprawia, że wielu potencjalnych rowerzystów nie decyduje się na ten środek transportu. To błąd! Na świecie nawet najbogatsi ludzie jeżdżą rowerami - dbając o swoją kondycję fizyczną i kondycję naszej planety.

Co więcej, nie ma nic złego w tym, że chcemy w ten sposób oszczędzić parę groszy. Rower to jednorazowy i wcale nieduży wydatek, a dodatkowo instytucja rowerów miejskich sprawiła, że w wielu miastach możemy nimi jeździć zupełnie za darmo albo za niewielką opłatą. Natomiast samochód to już poważna finansowa inwestycja, która pociąga za sobą automatycznie koszty paliwa, napraw, przeglądów czy ubezpieczenia.

Rower? Chętnie!

Być może rower to nie zawsze najszybszy i najwygodniejszy środek transportu, ale korzystanie z niego niesie za sobą wiele niebagatelnych zalet. Ciężko zlekceważyć korzyści ekonomiczne, środowiskowe i zdrowotne, które zapewnia jedna, prosta zmiana: przesiadka z samochodu na ekologiczny rower. W drogę!

 


Komentarze
Zostaw Komentarz