Środowisko

12 czerwca

1335

Skóra ekologiczna - czyli o alternatywach dla skóry naturalnej

Skóra ekologiczna - czyli o alternatywach dla skóry naturalnej

Zależy Wam na stanie środowiska i zwierzętach? Szukacie alternatyw dla nieekologicznej skóry naturalnej? Znaleźliśmy dla Was zamienniki, które wcale nie oznaczają pójścia na kompromis między ekologią a jakością.

Skóra naturalna - produkcja 

Tradycyjna skóra naturalna jest zazwyczaj skórą cielęcą, źrebięcą, koźlęcą, świńską albo jagnięcą. Do bardziej ekskluzywnych produktów używa się natomiast skóry krokodyla czy węża. Pomimo niewątpliwych zalet tych naturalnych materiałów - głównie ich wytrzymałości i niskiej potliwości - przemysł skórzany ma bardzo duży i negatywny wpływ na środowisko.

Przede wszystkim, jest to skóra pochodzenia zwierzęcego, więc śmierć zwierząt jest nieodłączną częścią jej produkcji. Często jest to produkt uboczny przemysłu mięsnego, ale zdarzają się również specjalne hodowle - stworzone tylko w celu uzyskiwania skór. Co więcej, przemysł skórzany jest drugą na świecie najbardziej zanieszczyczającą środowisko branżą. Te wszystkie aspekty sprawiają, że zaczynamy szukać alternatyw.

Wegańskie skóry 

Wobec tego czym są wegańskie skóry?

Wegańskimi skórami nazywamy materiały, do których produkcji nie wykorzystywano zwierząt ani produktów odzwierzęcych (np. kości, szpiku, skóry).

Najpopularniejszym rodzajem eko skóry jest tzw. skaj. To materiał będący po prostu tkanką poliestrową, która wyglądem świetnie imituje naturalną skórę. Jest to jednak materiał sztuczny, więc nieoddychający. Co więcej, cechuje go też znacznie słabsza wytrzymałość oraz niska biodegradowalność.

Czy w związku z tym da się wytworzyć materiał zastępujący skórę ze składników naturalnych?

Producenci na całym świecie coraz częściej zaczynają sięgać po takie wegańskie metody. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym:

  • skóra z jabłek - wytwarzana z wytłoczon po jabłkach, w stu procentach biodegradowalna. Używana przez zaledwie kilka firm, ale w tym np. polski Bio2Materials, który jeszcze w 2019 roku ma zamiar wypuścić kolekcję portfeli produkowanych w całości właśnie z jabłek
  • skóra z winogron - czyli z wytłoczyn po winogronach, które używa włoska Vegea Company
  • Pinatex - materiał pozyskiwany z włókien ananasa, który wynalazła dr Carmen Hijosa
  • skóra z korka i skóra z grzybów - nadająca butom czy torebkom ciekawy retro wygląd
  • skóra z kawy - firma Nat-2 produkuje z kawy...sneakersy

Chociaż powyższe materiały są wciąż wykorzystywane raczej na małą skalę, to pokazują, że można produkować odzież i dodatki inaczej. Czyli tak, żeby nasza planeta i zwierzęta jak najmniej ucierpiały, a przy tym, żebyśmy my, jako konsumenci, dostali finalnie porządny towar. Trzymamy kciuki za coraz więcej takich inicjatyw!


Komentarze
Zostaw Komentarz