Lifestyle

12 czerwca

1283

Tu pijesz bez słomki!

Tu pijesz bez słomki!

Idziesz wieczorem na imprezę, zamawiasz drinka i automatycznie dobierasz do niego słomkę. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, jaki wpływ ma Twoje działanie na otaczający Cię świat? Słomki stały się symbolem walki z plastikiem, a my wyjaśniamy dlaczego. 

O co chodzi z tymi słomkami?

Dlaczego akurat plastikowe słomki zostały wzięte na celownik? Po pierwsze, stanowią naprawdę znaczy problem ekologiczny. Nie tylko zaśmiecają wody, ale i zagrażają życiu zwierząt - np. żółwiom czy ptakom morskim. A po drugie, słomki to przykład naszej konsumpcyjnej zachcianki. Pijemy drinka, pijemy kawę czy sok pomarańczowy i z automatu bierzemy jednorazową słomkę, co w skali globalnej przyczynia się do ogromnego powiększenia liczby plastikowych odpadów. Poza jednostkowymi przypadkami osób chorych, starszych albo niepełnosprawnych, słomki nie są nam niezbędne - a już na pewno nie plastikowe.

To właśnie z tych powodów walka ze słomkami osiągnęła taką skalę. Stały się symbolem ruchów “less waste”, zwracających uwagę na problemy ekologiczne naszej planety. Rezygnacja ze słomek wykonanych z plastiku, może być dla wielu osób pretekstem do wprowadzenia innych, ekologicznych nawyków. Płócienne torby, segregacja śmieci, wielorazowe kubki na kawę, picie wody z kranu - to wszystko drobne kroki, które mając charakter zmasowanego działania, robią różnicę!

Czym zastąpić plastikowe słomki?

Dzięki ogólnopolskiej akcji portalu Noizz oraz Arety Szpury i innych influencerów, wiele restauracji, barów i kawiarni zrezygnowało z plastikowych słomek. By jednak nie zmniejszać komfortu klientów, wprowadzili zamienniki. Co nimi może być? Do najpopularniejszych alternatyw należą:

  • słomki metalowe (wielokrotnego użytku),

  • słomki papierowe,

  • słomki słomiane,

  • słomki szklane,

  • słomki bambusowe.

To ich szukajcie w sklepach i restauracjach!

Less waste na co dzień

Co możemy zrobić my sami - jako konsumenci? Przede wszystkim wybierać lokale z nalepką akcji “Tu pijesz bez słomki” czy prosić o podawanie napoju bez kolejnego, plastikowe śmiecia.

Poza tym, również na wszelkiego rodzaju prywatnego imprezy i okazje, warto zaopatrzyć się w którąś ze wspominanych alternatyw. Dzięki temu, że problem zyskał rozgłos, producenci udoskonalają swoje propozycje ekologicznych słomek - więc nie musicie się martwić o ich nietrwałość czy trudną dostępność.


Komentarze
Zostaw Komentarz