News

13 czerwca

1441

Białko pochodzące z soi pomoże obniżyć poziom złego cholesterolu LDL

Białko pochodzące z soi pomoże obniżyć poziom "złego" cholesterolu LDL

Soja to bardzo popularny składnik diety wegetariańskiej. Znajdziemy w niej nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy. Soja to również cenne źródło białka, które może pomóc obniżyć poziom "złego" cholesterolu LDL.

Soja w walce z cholesterolem LDL

Badanie kanadyjskich naukowców opublikowane w piśmie „Journal of Nutrition” wykazało, że spożywanie białka, które pochodzi z soi, może przyczyniać się do spadku poziomu "złego" cholesterolu we krwi. Naukowcy z St. Michael`s Hospital w Toronto przeanalizowali 43 badania. Zajmowały się one oceną zdrowotnych własności białek zawartych w soi. 41% badań dotyczyło wpływu białek na poziom lipoprotein niskiej gęstości, czyli LDL, powszechnie znanych jako "zły" cholesterol. Ta potoczna nazwa nawiązuje do udziału tego cholesterolu w powstawaniu płytki miażdżycowej w tętnicach.

Białko soi a spadek poziomu "złego" cholesterolu

Badania naukowców wykazały, że spożywanie białka pochodzącego z soi przyczyniło się do obniżenia poziomu LDL. Spożywanie 25 gramów dziennie przez 6 tygodni może spowodować spadek "złego" cholesterolu nawet o 3-4%, co zdaniem autora pracy dr Davida Jenkinsa jest znaczącym wynikiem. Jak twierdzi dr Jenkins: „Jeśli weźmiemy pod uwagę, że posiłki zawierające białko sojowe mogą zastępować w diecie pokarmy bogate w tłuszcze nasycone oraz mięso bogate w cholesterol, to redukcja poziomu cholesterolu może być jeszcze większa”.

Wpływ białka na nasze zdrowie

W opinii Dr Jenkinsa białko soi może korzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowego i przyczynić się do jego prawidłowego funkcjonowania. Autorzy pracy mają nadzieję, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uwzględni wyniki ich badań, przygotowując ocenę wpływu białka pochodzącego z soi na zdrowie serca. Ostatnim razem FDA stwierdziła, że dowody naukowe dotyczące tego tematu nie są dostateczne, jednak w obecnej sytuacji może to ulec zmianie.


Komentarze
Zostaw Komentarz