Kosmetyki

11 czerwca

1810

Kosmetyki wegańskie - co to znaczy?

Kosmetyki wegańskie - co to znaczy?

Wegańskie jedzenie, wegańskie kosmetyki... Co jeszcze może być wegańskie? Co to właściwie znaczy i czy przez to, że jest “wegańskie”, jest lepsze?

Weganizm to nie tylko niejedzenie produktów pochodzenia odzwierzęcego. To większa idea, której elementy wciela się do różnych stref życia na co dzień. Jedną z nich jest również nieużywanie kosmetyków, które były testowane na zwierzętach lub które w składzie mają substancje odzwierzęce.

 

Aby strzec tej idei w przemyśle kosmetycznym, powstała światowa organizacja charytatywna Vegan Society, która sprawdza różne produkty i nadaje im stosowny certyfikat. Produkt może zostać zakwalifikowany, jako wegański, tylko wtedy, jeśli producent zgłosi swój produkt do stowarzyszenia i dowiedzie, że spełnia on poniższe warunki:

1. Nie posiada składników odzwierzęcych, ani nie jest nimi zanieczyszczony

2. Ani produkt, ani jego składniki nie były testowane na zwierzętach (tzw. cruelty-free)

3. Produkt nie posiada składników modyfikowanych genetycznie (GMO)

 

To podstawowe warunki, które muszą spełniać kosmetyki dedykowane weganom. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej firm, które produkują wyłącznie wegańskie kosmetyki. Kupowanie ich to decydowanie się na produkty wysokiej jakości, przy których tworzeniu nie ucierpiało żadne zwierzę. Producenci wegańskich kosmetyków równocześnie bardzo często dbaja o kwestie ekologiczne przy produkcji swoich towarów. Wielkie koncerny kosmetyczne dostrzegają ten - nazwijmy to - trend na "bycie wege" i również wypuszczaja linię kosmetyków wegańskich. To dobry znak - miejmy nadzieję, że to nie tylko zabieg PR-owy lecz przede wszystkim krok w dobrą stronę - taką, gdzie w imieniu konsumenta nie cierpią zwierzęta. 

 

W Polsce niestety wciąż popularność kosmetyków wegańskich jest dość mała, są trudno dostępne w sieciowych drogeriach. Przyczyną może być - jak często się zdarza - niewiedza. Jako naród mamy małą świadomość, jak wygląda produkowanie najłatwiej dostępnych (czyli raczej niewegańskich) kosmetyków i jakich nadużyć przy produkcji dopuszczają się wielkie, niewegańskie koncerny kosmetyczne.


Komentarze
Zostaw Komentarz